Jak si co nejvíce odpočinout na dovolené

17. 7. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Léto je období roku, na které se většina lidí těší a plánuje dovolené. Realita je taková, že období volna může přinést stejně mnoho stresu jako radosti. Čas strávený mimo kancelář nám ale vždy nezaručí, že to bude čas bez stresu. Takže jak si nejlépe užít léto a co nejlépe zvládat případný stres?

Proč je pro nás dovolená důležitá

26. 6. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Dlouhodobý a chronický stres může mít negativní dopad na naše tělo a duševní zdraví. V hektickém pracovním prostředí je důležité rozpoznat varovné příznaky stresu a najít způsoby, jak ho udržet pod kontrolou. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se vyrovnat se stresem, je vzít si dovolenou.

Krize a její vnímání

4. 4. 2022   Mgr. Petr Hlušička

V průběhu života se můžeme setkat s náročnými životními situacemi, které můžeme označit jako krize. A to ať na globální, lokální či osobní úrovni. V každém případě záleží na každém z nás, jak jsme schopni se přizpůsobit nebo vyrovnat s nadcházejícími změnami, které přináší.

Empatie na pracovišti

8. 11. 2021   Mgr. Petr Hlušička

Empatie je jedním z klíčových faktorů, když přijde na pořad dne řešení konfliktů, zvládání náročných situací, ale také obyčejné vedení týmu. Je to velmi často neuvědomovaný nebo nevyřčený aspekt, který ale zásadním způsobem ovlivňuje nejen naši úspěšnost, ale také spokojenost.

Proč potřebujeme dovolenou

12. 7. 2021   Mgr. Petr Hlušička

Období dovolených je v plném proudu a většina z nás si ho po dlouhé odmlce plně vychutnává. Je to období, které nám poskytuje prostor pro načerpání ztracené energie, odpoutání se od kontinuálního stresu nebo jen změnu v našem stereotypu. Pojďme si ale říct, co nám fakticky dovolená poskytuje a v čem je její význam.

Psychologická doporučení

30. 3. 2020   Mgr. Petr Hlušička

Aktuální situace je v mnoha ohledech mimořádná a je zcela přirozené, že se v ní my i lidé kolem nás mohou cítit ve stresu a pod tlakem. Protože nejsme schopni danou situaci změnit, tak to nejlepší, co s tím můžeme dělat, je uvědomovat si fakta, nepopírat naše pocity a adekvátním způsobem se odreagovat. Následující doporučení nám v tom mohou pomoci.

Novoroční předsevzetí

30. 12. 2019   Mgr. Petr Hlušička

Začátek Nového roku je tradičně spojen s novoročními předsevzetími. Zhodnocujeme to, co se za předchozí rok odehrálo a stanovujeme si úkoly do dalšího roku. Často si dáváme ale nesmyslná a příliš náročná předsevzetí, která mohou být naopak spojena s velkým množstvím stresu a jejich úspěšnost je spíše mizivá. Co můžete udělat, aby vaše předsevzetí měla jiný konec?

Práce se stresem

24. 6. 2019   Mgr. Petr Hlušička

Každý z nás prožívá určitou míru stresu, jak v osobním, tak pracovním životě. A tyto dva světy jsou samozřejmě vzájemně propojené. To, jaké to na nás má dopady ovlivňuje mnoho faktorů včetně našeho osobního přístupu a nastavení. Co ale platí pro všechny je, že pokud budete proaktivně pracovat na vaší vlastní „vnitřní energii“, tak budete libovolné zátěžové situace zvládat daleko lépe.

Time management

22. 1. 2018   Mgr. Petr Hlušička

Ten kdo má na své pozici volnou ruku na organizaci svého času a práce, se může dostat do situace, kdy se dostává do časového stresu. Naučit se plánovat svůj čas je tématem každého, kdo se do podobné situace dostal. Kdo se nenaučí mít kontrolu sám nad sebou a svým časem, tak musí přijmout skutečnost, že bude řízen někým jiným.

 

Šťastné a pracovní

19. 12. 2016   PhDr. Vojtěch Bednář

Zatímco pro děti jsou vánoce obdobím, na které se těší, pro mnoho dospělých představují stresující období. Pokud i pro vás, hledejte v nich příležitost.


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520